Ogrzewanie podłogowe

Zastosowanie instalacji ogrzewania podłogowego niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na uzyskanie optymalnego dla człowieka pionowego rozkładu temperatury w pomieszczeniu. Ciepło jest odczuwane w najbardziej komfortowy sposób. Człowiek czuje się najlepiej, gdy ma ciepłe nogi i chłodne powietrze do oddychania.

Założeniem systemu ogrzewania podłogowego jest, by podłoga była tylko o kilka stopni cieplejsza od powietrza. Dzięki temu nie występuje tu zjawisko unoszenia kurzu a ciepło utrzymuje się w strefie przebywania użytkowników. Sprawia to, że system ogrzewania podłogowego jest niezwykle przyjazny dla osób cierpiących na alergie.

Założeniem systemu ogrzewania podłogowego jest, by podłoga była tylko o kilka stopni cieplejsza od powietrza. Dzięki temu nie występuje tu zjawisko unoszenia kurzu a ciepło utrzymuje się w strefie przebywania użytkowników. Sprawia to, że system ogrzewania podłogowego jest niezwykle przyjazny dla osób cierpiących na alergie i astmę.

Istotną zaletą tej metody ogrzewania jest równomierne oddawanie ciepła, całą powierzchnią podłogi. Ma to szczególne znaczenie w pomieszczeniach o dużej powierzchni. „Ciepła podłoga” podnosi na tyle komfort, że można obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu a przez to obniżyć również koszty eksploatacji. Niska temperatura pracy instalacji, zazwyczaj wynosząca 30-38°C, pozwala z powodzeniem zasilać podłogówkę ciepłem uzyskanym z pompy ciepła. Poprzez precyzyjną regulację ilości wytwarzanego ciepła uzyskujemy energooszczędny sposób ogrzewania pomieszczeń, niezwykle efektywny dla każdego rodzaju pokrycia podłogowego: terakota, dywan a nawet drewno. Podłoga kamienna lub ceramiczna, która przy ogrzewaniu tradycyjnym wydaje się zimna i nieprzyjemna, zastosowana przy ogrzewaniu podłogowym, sprawia wrażenie miłego ciepła pod stopami.

Jako najefektywniejszy a jednocześnie zalecany do współpracy z pompami ciepła system centralnego ogrzewania w budynku zaprojektowano instalację ogrzewania podłogowego. Umożliwia ona wykorzystanie ciepła o relatywnie niskiej temperaturze zasilania (35-50°C), co jednocześnie wpływa na efektywną pracę pompy ciepła.

Sucha zabudowa

Sucha zabudowa ogrzewania podłogowego polega na specjalnym systemie np. Rehau TS-14 rur instalacji wodnego ogrzewania podłogowego.

W przeciwieństwie do zabudowy mokrej nie wykonuje się wylewki betonowej. Po umieszczeniu rur w przygotowanych systemie możliwe jest bezpośrednie ułożenie materiału podłogowego.

Ten sposób zabudowy jest przeznaczony przede wszystkim dla stropów drewnianych i specjalnych.

Płyta podstawowa TS-14 – połączenie wysokiej jakości i minimalnej wysokości zabudowy

Z płytą podstawową TS-14 można w krótkim czasie profesjonalnie zamontować ogrzewanie i chłodzenie podłogowe. Szczególnie przy renowacji system płyty TS-14 odgrywa ważną rolę, a to za sprawą niskiej wysokości zabudowy (25 mm), szybkiego montażu i niewielkiej wagi.

Właściwości:
  • układanie na podłodze w technologii suchej
  • do ogrzewania i chłodzenia
  • do budynków mieszkalnych i przemysłowych
  • płyta podstawowa TS-14 wykonana z rozciągliwego polistyrolu EPS spełnia wymagania normy PN-EN 13163
  • odstępy pomiędzy rurami 12,5 cm (strefa brzegowa) lub 25 cm (strefa przebywania ludzi)
  • ciepło zostaje równomiernie rozprowadzone dzięki zastosowanym lamelom prowadzącym TS-14 oraz lamelom skrętu TS-14
  • system odpowiedni do następujących rur i programu złączek: RAUTHERM S 14 x 1,5
  • w obszarach zmiany kierunku rur stosuje się lamele skrętu TS-14
  • posiada atest DIN CERTCO